Tabliczka mnożenia w wierszykach

Zamów książkę

przesympatyczne wierszyki do nauki tabliczki mnożenia dla dzieci. Twarda oprawa, 80 stron.

Opinie ekspertów i czytelników

Opinie ekspertów

Książeczki "Tabliczkę mnożenia w wierszykach" zaplanowałam na prezent dla moich przedszkolaków, które odchodzą do szkoły.

Paczka przyszła dzisiaj i cóż mogę powiedzieć ja i moje nauczycielki, które miały okazję ją przejrzeć uważamy ją za rewelację.

Myślę, że to wcale nie jest za wcześnie na taki prezent, a wręcz przeciwnie. Dzieciaki uwielbiają rymowanki i myślę, że "tabliczkę mnożenia" przyjmą jako kolejną fajną zabawę, a nie konieczność uczenia się na pamięć.

Joanna Siudzińska

- dyrektor Przedszkola nr 35 w Warszawie

Czy można polubić tabliczkę mnożenia?

Oj, ciężka sprawa. Warto jednak próbować, bo jak wiadomo, umiejętność rachowania przydaje się na co dzień, a jeśli robi się coś, co się lubi, to zwykle robi się to dobrze. Ta książeczka może pomóc w osiągnięciu tego niezwykłego celu.

Zabawne, pomysłowe i pomocne wierszyki wpadają w ucho, a towarzyszące im ilustracje sprawiają, że abstrakcyjne działania nabierają konkretnych kształtów – ludzi i zwierząt. Zresztą, proszę po prostu spróbować tej tabliczki.

Smacznego!

Wojciech Widłak

pisarz, autor m. in. Pana Kuleczki

Kto z nas nie pamięta sympatycznych krótkich wierszyków czy rymowanek z dzieciństwa, które towarzyszyły nam w zabawach podwórkowych i w czasach beztroskiego dzieciństwa. Niektóre z nich pozostają w naszej pamięci na zawsze, próbujemy czasami ich użyć w zabawach z własnymi dziećmi.

Choć wyliczanki z podwórka czy tradycyjne rymowane zabawy ulegają pewnym przekształceniom współczesne dzieciństwo bowiem jest nieco inne, język ewaluuje, pojawiają się nowe znaczenia i słowa, nadal rytm, rym, wyliczanka czy krótki wierszyk to narzędzia wykorzystywane w edukacji małych dzieci. Obecnie zjawisko to ma swe uzasadnienie naukowe jego powtarzalność jest widoczna funkcjonuje w prawie każdej społeczności na świecie. Dzieci bawią się chętnie rymowankami, tworzą wyliczanki, zmieniają i przekształcają ich treść, szybko potrafią się skoncentrować gdy osoby dorosłe mówią do nich wykorzystując rytm i rym. W okresie prenatalnym to organizm matki dostarcza dziecku rytmiczne wzory poruszania się np. serca i innych narządów. Ten miarowy rytm organów wewnętrznych kształtuje przez dziewięć miesięcy tzw. kompetencję miarowych uderzeń, czyli umiejętność wychwytywania miarowych rytmów z otoczenia.

W okresie postnatalnym dziecko bazując na kompetencji miarowych uderzeń uczy się dalej, skupiania uwagi, mowy, myślenia itd. Jest to tak ważna kompetencja, iż bez niej rozwój dziecka byłby bardzo utrudniony.[1] Jej ważność bowiem wiąże się przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa dziecka. Dlatego maleńkie dzieci kołysane uspakajają się, a krótkie rytmiczne wypowiedzi rodziców wywołują w malcach radość. Krótka rymowanka jest zatem narzędziem sympatycznej rozwojowej zabawy rodziców z dzieckiem, nauczyciela z uczniami. Ene due rabe, entliczek pentliczek itd., to przykłady wyliczanek, które rozwijają aparat mowy są bowiem ćwiczeniami w artykulacji, ale pomagają także wybrać, który kolega w zabawie jako pierwszy rzuci piłką lub jako pierwszy posprząta. Wyliczanka, rymowanka może zatem spełniać różnorodne funkcje których efektem będzie zgodna wartościowa zabawa z dziećmi.

W książce Karoliny i Tomasza Elbanowskich przedstawione współczesne krótkie rytmiczne i rymowane teksty opatrzone pięknymi ilustracjami Małgorzaty Flis zapraszają rodziców i dzieci do wspólnej eksploracji przestrzeni matematycznej. Teksty i ilustracje to wynik rzeczywistej zabawy rodziców z dziećmi, a jednocześnie propozycja aby do takiej zabawy zachęcić nie tylko rodziców także wychowawców, nauczycieli itd. Książka jest materiałem, z którym możemy pracować na wiele sposobów, wyznaczając różne cele do osiągnięcia przez dziecko. Warto zwrócić uwagę, że zaproponowany tekst w zabawie z dzieckiem zawsze musi być zintegrowany z ilustracją, która potwierdza istotę tekstu, czasami uzupełnia informacje, aby cały tekst zrozumieć. Ponieważ istotna dla rozwoju umiejętności liczenia, dodawania, mnożenia jest wyobraźnia dziecka tekst i ilustracja mają pomóc dziecku w wyobrażaniu sobie przedstawionego procesu, a nie jedynie tzw. wyniku mnożenia. Materiał zawarty na jednej stronie może stać się początkiem samodzielnego rysowania, przekształcenia obrazu w inne działania matematyczne, próbą w odkryciu własnego rymu itd.

Przedstawiona książka nie jest publikacją wyłącznie do czytania i oglądania ale materiałem do aktywnego intencjonalnego działania.

Dorota Dziamska

Koordynator zespołu ekspertów - autorów Podstawy programowej dla klas I - III i Podstawy programowej wychowania przedszkolnego

Język wierszyków matematycznych jest poprawny, zgodny z normą wzorcową, styl neutralny. Teksty nie budzą zastrzeżeń pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym, stylistycznym. Myśli formułowane są w sposób jasny i logiczny. Praca ma wiele zalet. Sam pomysł nauki mnożenia poprzez połączenie obrazu z tekstem wymuszający spostrzegawczość matematyczną zasługuje na uznanie.

Rymowanki wspierają naukę tabliczki mnożenia, co jest ważne, bowiem od wielu lat tabliczka mnożenia jest traktowana z pobłażaniem. Integrują treści matematyczne, przyrodnicze, językowe, wzbogacają słownictwo, umożliwiają ćwiczenie wymowy, dykcji, intonacji, uczą i bawią, działają na zmysły dziecka, tym samym ułatwiają naukę. Na uwagę zasługują wyrazy lub grupy wyrazów ćwiczących wymowę jak: wyszczerzył ząbki dziadunio szczery, zjeść sześć, szczurki, dziurki, pędźcie, pożar gaście, trup cyrkowych oraz zabawy słowem: Prosiaczki uświniły, słonie zasłoniły itp.

Rymowanki zawierają też walory wychowawcze, np.: ,,sześć szczęśliwych matek pięcioraczki pieści”.

Książeczka z rymowankami powinna trafić do każdej szkoły podstawowej jako ciekawa lektura, która rozwija wyobraźnię, uczy i bawi.

Maria Gudro-Homicka

Honorowa Przewodnicząca Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, współautorka Podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej oceniający podręczniki

Opinie czytelników

Zamówiona wczoraj, dotarła już dziś, dzieci zachwycone, czytają, rymują, liczą, rachują, świetnie się bawią, podziwiają piękne i kolorowe ilustracje! Książkę polecam i polecać będziemy.

Dorota Tatarczuch

mama czwórki dzieci

Książka świetna. Szybko doszła. Bardzo ładnie wykonana.

Dobrawa

Jak nauczyć dziecko Tabliczki mnożenia? A najlepiej Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Szczególnie gdy przed nami kartkówka z tabliczki mnożenia?

Nauka mnożenia to trudny temat. Zastanawiałeme się nad tym i próbowałem wszystkiego. Starałem się wyszukać w internecie. Oczywiście najpierw Tabliczka mnożenia online i Tabliczka mnożenia do wydruku, cała tabliczka mnożenia, tabliczka mnożenia do wydrukowania bez wyników. Potem szukałem jak się tego szybko nauczyć: Tabliczka mnożenia ćwiczenia, tabliczka mnożenia gry, zadania z tabliczki mnożenia, Tabliczka mnożenia nauka, Tabliczka mnożenia do 30, Tabliczka mnożenia do 100

Aż trafiłem na ten prosty i genialny pomysł.

Wierszyki dla dzieci, wierszyki o matematyce, wierszyki do nauki tabliczki mnożenia! Tabliczka mnożenia w wierszykach Tomasz Elbanowskiego i Karoliny Elbanowskiej to pomysł na naukę przez zabawę jakiego potrzebowaliśmy po godzinach spędzonych nad wkuwaniem rzędów liczb, które nic nie mówią. Nauka tabliczki mnożenia przez zabawę, poprzez lekturę wierszyków i wspólne oglądanie pięknych ilustracji, jest przyjemna i skuteczna. W dodatku to doskonała książka dla dziecka, świetny pomysł na prezent dla dziecka pod choinkę, prezent dla dziecka na urodziny czy prezent dla dziecka na zakończenie roku.

Okazało się, że wróciliśmy na stronę wierszykidonauki.pl, żeby kupić prezent dla chrześniaka i że sklep oferuje nawet pakowanie na prezent przed wysyłką.

Zadowolony czytelnik